Grafika niestety nie jest moją mocną stroną… To znaczy, zazwyczaj kiedy już skończę opracowywać jakiś wykres, spotykam się z komentarzem kogoś z najbliższych w stylu “a co to za potworek?” ;) Postanowiłam w tym roku trochę to zmienić! Zaczynam od zebrania różnych praktycznych typów wykresów i przydatnych wskazówek (praca z kolorami i designem jest jednak trudniejsza, ją zostawiam na koniec ;)). Będę się z wami na bieżąco dzielić tymi znaleziskami. Jeśli macie jakieś ciekawe materiały albo linki to koniecznie podrzućcie!

Wykres radarowy

Na pierwszy ogień idzie wykres radarowy. Co to za jeden? Jest to wykres, w którym kilka różnych wartości zaznaczanych jest na osiach rozłożonych promieniście od jego środka. Na przykład tak:

wykres radarowy
Źródło:python-graph-gallery.com, safaribooksonline.com

Co znajdujemy jak pogooglujemy trochę o wykresie radarowym? Pozostałe nazwy: radar chart, polar plot, spider chart … oraz informację, że często znajduje się na liście wykresów, których należy unikać :D Dlaczego? Bo bardzo często wykorzystywany jest źle, w złym celu lub w takiej formie, która sprawia, że jest nieczytelny. Jeżeli osi jest zbyt dużo, a obszary na wykresie są pokolorowane, to nakładają się jeden na drugi i faktycznie nie wygląda to przejrzyście.

Do czego w takim razie warto wykorzystywać wykres radarowy? Mam tutaj dwa punkty:

1. Do pokazania zmian jakichś wartości w dwóch momentach.

Na wykresie poniżej mamy pokazaną ocenę programu E w różnych dziedzinach na początku jego trwania i na końcu. Łatwo da się zauważyć, gdzie mamy przyrost, a gdzie zmian brak.

wykres radarowy evergreen
Źródło:stephanieevergreen.com

2. Do porównywania kilku, jednakowo istotnych zmiennych równocześnie

Drugie zastosowanie jest dla mnie jeszcze ciekawsze, trafiłam na nie kiedyś w jakiejś publikacji i zapisałam sobie do wzorowania się na później. Chodzi w nim o sytuację, w której chcemy porównać kilka zmiennych równocześnie, i wszystkie z nich są jednakowo istotne.

W takim przypadku możemy na osiach zaznaczyć poszczególne zmienne (odpowiednio wyskalowane, żeby każda z nich faktycznie miała ten sam wpływ) i dla każdego z badanych elementów połączyć wyniki w wielokąt. Porównanie odbywa się w taki sposób, że przyrównujemy do siebie pola tak powstałych wielokątów.

Popatrzmy na prosty przykład: oceniamy cztery osoby, nazwane A, B, C, D. Każdą z nich oceniamy w 4 kryteriach – przyznając Ocenę 1, Ocenę 2, Ocenę 3 i Ocenę 4, w typowej skali szkolnej od 1 do 5 :)

Wykres radarowy przygotujemy dla takiego zestawu ocen:

wykres radarowy tabela

Wygląda on tak:

wykres radarowy A-D

Jak wygląda porównanie poszczególnych osób na podstawie pól wielokątów? Jako punkt odniesienia przyjmiemy osobę A. Wyniki są takie:

wykres radarowy

I faktycznie, na wykresie mniej więcej widać, dla której z osób pole jest największe. Niektórzy zapytają pewnie dlaczego zamiast korzystać z takiej formy porównania nie możemy policzyć zwykłej średniej tych ocen? No właśnie, dlaczego? Wykres radarowy i stosunek pól warto wykorzystywać wtedy, kiedy zależy nam na tym, żeby wszystkie parametry były optymalne, jak największe. Tak jak wspominałam na początku, kryteria muszą być jednakowo ważne. Jeżeli jeden parametr może być jak najwyższy, decydujący, a pozostałe są mniej istotne, to lepiej sprawdzi się średnia.

Popatrzcie na przykład poniżej. średnie dla obu osób są te same, natomiast pole A jest znacznie mniejsze niż B. Im bardziej “regularny” kształt figury, tym większe jej pole. Dlatego ta metoda pozwoli nam wybrać te osoby (czy próbki), które najlepiej spełniają wszystkie z parametrów, a nie które w jednym z nich odstają od średniej.

wykres radarowy przyklad 1

Kolejny przykład pokazuje to samo, jednak w mniej ekstremalnej wersji. Średnie się nie różnią, natomiast pola już tak:

wykres radarowy przyklad 2

Z dodatkowych informacji: wykresy radarowe są wbudowane w pakiet MS Office, czyli możecie tworzyć je w Excelu.

Znaliście wykresy radarowe? Korzystaliście z nich wcześniej? Czy dzisiejszy wpis to dla was pierwsze spotkanie z taką formą prezentacji i porównywania danych?

sign

Wszystkie wpisy z serii Wizualizacja danych:

1: Kiedy wykres radarowy jest niezastąpiony?
2: Prezentacja zakresu pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here