Deszcz za oknem, jesień w pełni – czas na kolejne weekendowe linki! Zróbcie ciepłą kawę czy herbatę i chodźcie poczytać o tym, co by było gdyby Einstein mógł robić selfie i jak technologia wpływa na kreatywność naukowców. Albo o tym czy mobilność się opłaca i czy warto zmieniać miejsca pracy, i o pionierkach polskiej informatyki!
Nauka w epoce selfie
Źródło: http://www.pnas.org/content/113/34/9384.full
Artykuł opublikowany w Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA w ubiegłym roku, ale nadal bardzo aktualny – „Science in the age of selfies”. Donald i Stuart Geman porównują zmiany w świecie nauki w latach 1915 i 1965 oraz 1965 i 2015, i stawiają tezę, że codzienność naukowców zmieniła się drastycznie, głównie przez postęp technologiczny. Bycie online i nieustanna dostępność na wszystkich kanałach wiadomości nie są bez wpływu na kreatywność. Polecam do przeczytania w dłuższej przerwie, bo tekst skłania do refleksji :)
I dwa cytaty na zachętę:
In fact, is it even possible to think creatively while online? Perhaps “thinking out of the box” has become rare because the Internet is itself a box.
Albert Einstein remarked that “an academic career, in which a person is forced to produce scientific writings in great amounts, creates a danger of intellectual superficiality”
(E)migracja dla nauki
Świeży artykuł z Nature: „Scientists have most impact when they’re free to move” o tym, jak naukowa migracja przekłada się na cytowania artykułów. Ciekawe są statystyki, że czasowa zmiana miejsca pracy ma bardzo duże znaczenie dla naukowców ze wschodniej Europy, a znacznie, znacznie mniejsze dla Amerykanów.
A dla tych, którzy wolą wersję „TL;DR” – skrót w ScienceMag: „Migrating researchers are cited the most, study finds”
Źródło: Sugimoto C. R., „Scientists have most impact when they’re free to move”, NATURE, Vol. 550, 5 Oct 2017
“Migrants are the most highly cited, the study finds […]. And, overall, mobile scholars are cited more than their colleagues who don’t move, but the extent depends on where you are in the world. Eastern European researchers see a hike of nearly 173% in citations when they are mobile, the study notes, whereas North Americans only experience a boost of about 11%.”
Pionierki polskiej informatyki
Bardzo ciekawy projekt uruchomiła Karolina Wasielewska na blogu „Girls Gone Tech”. Pierwszy artykuł pojawił się w czerwcu – zainspirowany skądinąd świetnym filmem „Hidden Figures” (pol. „Ukryte działania”), opowiada o pionierkach w polskiej informatyce. Ciekawe historie, o których ja zupełnie nie miałam pojęcia! Sprawdźcie koniecznie wpis: Pierwsze polskie Girls Gone Tech oraz pierwszą z historii o Hannie Oktaba pracującej w Meksyku
Źródło: http://www.girlsgonetech.pl/2017/06/29/pierwsze-polskie-girls-gone-tech/
A co Ty ostatnio ciekawego czytałeś?
Daj znać w komentarzu i podziel się czymś, co Ty ostatnio czytałeś! Widzę w statystykach, że coraz więcej osób zagląda na ZostańPhD (co mnie bardzo cieszy! :) ) – sprawmy wspólnie, żeby te weekendowe linki ożyły jesienią! :)
Trzymajcie się ciepło!