Co powiecie na drugi epizod z serii weekendowe linki (tuż przed obiecywanym ostatnio postem o pisaniu grantów i tuż po moim pierwszym doktoratowym podsumowaniu ;) ). Tym razem na weekend podrzucam Wam trzy linki: o rozwiązywaniu Big Problems, „dobrodziejstwach” pisania na komputerze i o pracowni Ryszarda Kapuścińskiego. Miłej lektury!

 1. Artykuł Why We Can’t Solve Big Problems pojawił się w MIT Technology Reviews kilka dobrych lat temu, w 2012, ale do dziś tekst jest tak aktualny, że dalej daje do myślenia.

  big_problems

  O czym pisze Pontin? Że od roku 1972 żaden człowiek nie był z powrotem na księżycu, nikt też nie znalazł się poza orbitą Ziemi. Nie daliśmy rady podróżować szybciej niż załoga Apollo 10, a transport lotniczy stał się wolniejszy.

  Jakie problemy rozwiązujemy zatem dziś dzięki rozwojowi technologicznemu? A raczej jakich nie rozwiązujemy?

  I jeszcze cytat, który tak dobrze wprowadza w cały artykuł, że wklejam go mimo że bardzo lubię Twittera ;).

  We wanted flying cars—instead we got 140 characters.” /Peter Thiel, współzałożyciel PayPala

 2. The Art of Science Communication: William Zinsser on How to Write Well About Science

  brain-pickings

  Na portalu Brainpickings.org Maria Popova pisze o tym, jakie wskazówki dawał naukowcom William Zinsser, amerykański pisarz i krytyk, i co się stało po tym, jak komputery zastąpiły maszyny do pisania:

  „Good writers welcomed the gift of being able to fuss endlessly with their sentences — pruning and revising and reshaping — without the drudgery of retyping. Bad writers became even more verbose because writing was suddenly so easy and their sentences looked so pretty on the screen. How could such beautiful sentences not be perfect?” /William Zinsser

 3. Gdzie mieszkał i pracował Ryszard Kapuściński? Z wizytą w pracowni mistrza

  Kasia i Łukasz Stańczyk z Wokół Faktu pokazują szczegóły z miejsca, w którym tworzył Kapuściński – nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam podglądać otoczenie ludzi, których pracę cenię! :)

  Foto: Łukasz Stańczyk, WokolFaktu.pl
  Foto: Łukasz Stańczyk, WokolFaktu.pl

To tyle na dziś, dobrego weekendu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here