Na koniec weekendu (albo na początek dobrego tygodnia) podrzucam kilka linków, które ostatnio trafiły do mnie w sieci:

 1. Why I Taught Myself to Procrastinate:

  Z artykułu Adama Granta, 35-letniego profesora na Wharton School of the University of Pennsylvania, dowiecie się o tym, dlaczego tak naprawdę czasem warto nic nie robić. Albo co mają wspólnego saper i pasjans z kreatywnością. I dlaczego niektórzy naukowcy przerywają pisanie w połowie zdania. Zaciekawieni? Myślę, że warto zajrzeć :) Ilustracja do tekstu też została całkiem nieźle dobrana, co nie?

  by Marion Fayolle by Marion Fayolle


 2. Sci-Hub:

  Strona, o której głośno ostatnio w mediach. Autorka, Alexandra Elbakyan z Kazachstanu, domaga się wolnego dostępu do nauki dla wszystkich ludzi, zgodnie z Deklaracją Praw Człowieka o prawie do udziału w osiągnięciach naukowych („Human right to share in scientific advancement and its benefits”) Na stronie można aktualnie znaleźć ponad 47 milionów artykułów naukowych udostępnionych do ściągnięcia za darmo. Wydawnictwo Elsevier wytoczyło proces przeciwko Sci-Hub, przez co strona została zmuszona zmienić domenę z .org na .io, ale nie została zamknięta – serwery stoją w Rosji… Serwis wywołał masę komentarzy i spory odzew środowiska popierającego Open Access. Całą historię znajdziecie na BigThink czy w Wikipedii, a mnóstwo komentarzy w internecie, chociażby w Nature. Statystyki natomiast pojawiają się regularnie na Twitterze: Sci_Hub


 3. EvergreenData:

  Blog Stephanie Evergreen to kopalnia wskazówek i przykładów o tym, jak prezentować dane tak, żeby inni mogli na to patrzeć ;) Stephanie udowadnia, że Excel naprawdę może służyć do tworzenia wykresów, które przedstawiają to, co trzeba i na dodatek są całkiem ładne. Polecam do przejrzenia, a ja za jakiś czas zbiorę wpisy, które mi się najbardziej spodobały lub przydały i opublikuję listę też tutaj, co Wy na to?

Tymczasem dobrego startu w nowy tydzień!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here