Portal MIT Sloan Management Review wrzucił ostatnio tweeta o tym, jak powinna wyglądać sieć osób, które śledzimy na twitterze, i co ma wspólnego twitter z kreatywnością. Chodźcie poczytać o wynikach i przejrzeć listę osób i organizacji, które obserwuję na Twitterze :)

Badania, które cytują są wprawdzie sprzed dwóch lat, ale ostatecznie stwierdzają, że wśród osób korzystających z Twittera ci, których sieć konktaków jest bardziej zróżnicowana i mniej „zagęszczona”, czyli mniej powiązana między sobą, wpadają w pracy na bardziej kreatywne pomysły niż osoby z gęstszą siecią kontaktów.

Różnicę w „zagęszczeniu” (en. compactness ratio) sieci kontaktów, czyli w stopniu połączenia poszczególnych kontaktów pomiędzy sobą, możecie zobaczyć na rysunku poniżej:

twitter w akademii

Źródło: http://sloanreview.mit.edu/article/how-twitter-users-can-generate-better-ideas/


Twitter w polskiej nauce

Twitter w Polsce zdecydowanie nie jest tak popularny jak w USA czy w Wielkiej Brytanii, ale jakoś ze wszystkich social media lubię go najbardziej. Podrzucam wam tutaj listę niektórych osób i organizacji związanych z nauką w Polsce i nie tylko, które sama obserwuję i polecam. Lista zmienia się ciągle i ewoluuje, być może będę ją jeszcze uaktualniać z czasem, albo po waszych poleceniach.

Ludzie:
Organizacje:
I zabawniejsze przerywniki już spoza PL:

Jak korzystam z twittera?

To już temat pewnie na kolejny wpis ;) Twittera używam często w telefonie, pozwala mi na szybki przegląd wydarzeń, nie tylko ze świata nauki. Na liście kont, które followuję, mam jeszcze trochę ciekawych kont zza granicy – o nich innym razem – i kilka hashtagów, które przeglądam regularnie już na komputerze, korzystając z aplikacji TweetDeck (polecam!).

Chociaż nie jestem na Twitterze bardzo aktywna (znajdziecie mnie jako @kasiazdn), lubię to medium i korzystam z niego w sumie często. Podoba mi się ta jednostronność relacji „obserwowania” i wyzwanie zmieszczenia się w 140 znakach.

A wy? Używacie twittera? Czy w waszym rankingu wygrywają inne social media? Jeśli jednak Twitter – kogo brakuje wam na tej liście? Dajcie znać!

sign


Grafika w nagłówku: http://blog.efpsa.org

2 KOMENTARZE

  1. Jeśli za kryterium przyjmujemy środowisko szkolnictwa wyższego, to pominięty został Parlament Studentów RP, reprezentujący wszystkich studentów w Polsce, analogicznie jak KRD wobec doktorantów -> @psrporgpl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here