Portal MIT Sloan Management Review wrzucił ostatnio tweeta o tym, jak powinna wyglądać sieć osób, które śledzimy na twitterze, i co ma wspólnego twitter z kreatywnością. Chodźcie poczytać o wynikach i przejrzeć listę osób i organizacji, które obserwuję na Twitterze :)
Badania, które cytują są wprawdzie sprzed dwóch lat, ale ostatecznie stwierdzają, że wśród osób korzystających z Twittera ci, których sieć konktaków jest bardziej zróżnicowana i mniej „zagęszczona”, czyli mniej powiązana między sobą, wpadają w pracy na bardziej kreatywne pomysły niż osoby z gęstszą siecią kontaktów.
Różnicę w „zagęszczeniu” (en. compactness ratio) sieci kontaktów, czyli w stopniu połączenia poszczególnych kontaktów pomiędzy sobą, możecie zobaczyć na rysunku poniżej:
Źródło: http://sloanreview.mit.edu/article/how-twitter-users-can-generate-better-ideas/
Twitter w polskiej nauce
Twitter w Polsce zdecydowanie nie jest tak popularny jak w USA czy w Wielkiej Brytanii, ale jakoś ze wszystkich social media lubię go najbardziej. Podrzucam wam tutaj listę niektórych osób i organizacji związanych z nauką w Polsce i nie tylko, które sama obserwuję i polecam. Lista zmienia się ciągle i ewoluuje, być może będę ją jeszcze uaktualniać z czasem, albo po waszych poleceniach.
Ludzie:
-
Emanuel Kulczycki (@ekulczycki) – The head of Scholarly Communication Research Group (Professor of @UAM_Poznan) and a policy advisor for the Ministry of Science and Higher Education in Poland. Autor bloga Warsztat Badacza
-
Marcin Jakubowski (@jakmarcin) – Fizyk w Max-Planck-Institut für Plasmaphysik zajmujący się syntezą termojądrową. Po pracy całą resztą, piszę o nauce, podpatruję świat
-
Pawel Niewiadomski (@pawelbiologist) – I am a biomedical researcher specializing in biochemical mechanisms of cell signaling. I am also an avid reader of fiction and popular science and history books. Autor bloga pawelthebiologist.com
-
Gosia Trynka (@GosiaTrynka) – Group leader @sangerinstitute – genomics of immune system. Cyclist and photography enthusiast
-
Jacek Lewicki (@LewickiJacek) – nauka i szkoln. wyższe/science&HE; wiceprezes/vice-president @FMN_org_pl; ORSE SGH; PhD – tutaj własne zdanie/opinions are my own
-
Michał Żmihorski (@MZmihorski) – Ecologist (conservation & statistics) interested mainly in conservation of birds in farmland and forest biodiversity. Working at SLU Uppsala ?? & IOP PAN ??
-
Bartosz Zajaczkowski (@zajaczkowski) – Researcher // interested in #energy and #refrigeration // concerned about #environment and #climatechange // enjoys #reading wise #books.
-
Paweł Wrona (@Vrona89) – Batman polskiej nauki. Albo jej Deadpool. Albo jedno i drugie.
-
Leszek Pacholski (@LeszekPacholsk) – za wikipedią: polski naukowiec, profesor nauk matematycznych, logik, informatyk. W latach 2005–2008 rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
-
Katarzyna Zawada (@ZawadaKasia) – rzecznik Ministerstwa Nauki
Organizacje:
-
MNiSW (@NAUKA_GOV_PL) – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
-
NCBR (@NCBR_pl) – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
-
FNP (@FNP_org_pl) – Fundacja Nauki Polskiej
-
KRD (@KRDedupl) – Krajowa Rada Doktorantów
-
Parlament Studentów (@psrporgpl) – Parlament Studentów RP
-
Kongres Nauki (@KongresNauki) – profil konferencji Kongres Nauki
-
Obywatele Nauki (@obywatelenauki) – Ruch społeczny na rzecz dobrej nauki w Polsce.
-
Fundacja Polonium (@polonium_org) – Fundacja łącząca polskich naukowców pracujących za granicą (w której niemieckim teamie sama od kilku miesięcy działam :) )
-
KPK (@KPK_PL) – Oficjalny profil Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE
-
Nauka w Polsce PAP (@naukawpolsce) – Informacje o polskich badaniach naukowych oraz szkolnictwie wyższym z portalu Nauka w Polsce PAP
I zabawniejsze przerywniki już spoza PL:
-
Grant Snider (@grantdraws) – Creator of Incidental Comics by night. Mover of teeth by day. Author of „The Shape of Ideas”
-
Lego Academics (@LegoAcademics) – The female academics of the Lego Research Institute take on the challenges of modern academia
-
Shit Academics Say (@academicssay) – A social experiment
-
PHD Comics (@PHDcomics) – Life (or the lack thereof) in Academia
Jak korzystam z twittera?
To już temat pewnie na kolejny wpis ;) Twittera używam często w telefonie, pozwala mi na szybki przegląd wydarzeń, nie tylko ze świata nauki. Na liście kont, które followuję, mam jeszcze trochę ciekawych kont zza granicy – o nich innym razem – i kilka hashtagów, które przeglądam regularnie już na komputerze, korzystając z aplikacji TweetDeck (polecam!).
Chociaż nie jestem na Twitterze bardzo aktywna (znajdziecie mnie jako @kasiazdn), lubię to medium i korzystam z niego w sumie często. Podoba mi się ta jednostronność relacji „obserwowania” i wyzwanie zmieszczenia się w 140 znakach.
A wy? Używacie twittera? Czy w waszym rankingu wygrywają inne social media? Jeśli jednak Twitter – kogo brakuje wam na tej liście? Dajcie znać!
Grafika w nagłówku: http://blog.efpsa.org
Jeśli za kryterium przyjmujemy środowisko szkolnictwa wyższego, to pominięty został Parlament Studentów RP, reprezentujący wszystkich studentów w Polsce, analogicznie jak KRD wobec doktorantów -> @psrporgpl
Dzięki Łukasz! Dodałam do listy :)