Pamiętacie, że jesienią na facebooku wspominałam Wam o konferencji SPP Meetup Berlin? Było o niej też we wpisie Konferencje popularno-naukowe. O co w tym całym SPP chodzi? I co z tego spotkania wynikło? I w związku z tym – co czeka ZostańPhD w 2018 roku?

SPP Meetup Berlin to młodsza siostra konferencji “Science: Polish Perspectives” organizowanej od 6 lat w Wielkiej Brytanii – najpierw przez grupę wolontariuszy, a następnie przez założoną przez nich Fundację Polonium. Rok temu z Fundacją Polonium postanowiliśmy zorganizować w Berlinie spotkanie polskich naukowców pracujących w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych.

Po co? Żeby wymienić się doświadczeniami, wrażeniami i porozmawiać w gronie osób, które łączy więcej niż mogłoby się wydawać. Myślę, że ci z Was, którzy jakiś czas spędzili za granicą – ale nie tylko – rozumieją o co chodzi: często najlepiej zrozumieć się z tymi, którzy są lub byli w podobnej sytuacji. I pracując za granicą często człowieka jakoś po prostu ciągnie do spotykania innych Polaków z Akademii. A na pewno mnie ciągnie ;)

Celem Meetupu było też zapoczątkowanie społeczności polskich naukowców w DE – jest nas tutaj wiele osób i szkoda, że w żaden sposób nie jesteśmy połączeni… To coś, co Fundacja Polonium chce zmienić w całej Europie i na świecie :)

SPP Meetup Berlin

SPP Berlin był konferencją, przy organizacji której spędziłam sporo czasu przez okrągły rok. Szczególnie końcem lata i jesienią dało się to odczuć i tu na blogu… Poza tym, październikowy termin wydarzenia był blisko wrześniowego terminu powiększenia się naszej rodziny :) Na szczęście wszystko zgrało się na tyle dobrze, że udało mi się wziąć udział w Meetupie, a moja 3-tygodniowa córeczka miała swój debiut w gronie naukowców ;)

Mimo, że nie wszystkich prezentacji dałam radę wysłuchać (obowiązki młodej mamy ;)), wychodzę z założenia, że w tego typu Meetupach najważniejsze są nawiązywane kontakty, networking i ciekawi ludzie. A tych nie brakowało!

portrait of science

Foto: Magdalena Gonciarz

Jedną z osób, które poznałam na tegorocznym Meetupie jest Magdalena Gonciarz z Drezna. Magda prezentowała podczas konferencji przeciekawy projekt: “Portrait of Science”. Poruszyła bardzo ważną kwestię: jak postrzegany jest naukowiec? Kim jest naukowiec i kto może się naukowcem nazywać? Świetnie zrobiona prezentacja wzbudziła spore zainteresowanie i pokazała, jak ważne są to tematy. Co więcej – Magda zgodziła się na wywiad dla ZostańPhD! Już niedługo przeczytacie więcej o kulisach Portrait of Science i całej idei. Na razie zajrzyjcie koniecznie na stronę projektu Magdy na fb: Portrait of Science.

mapa

Czym jeszcze zaowocował berliński Meetup? Pozwolił mi na wyklarowanie pomysłu, który od jakiegoś czasu chodził mi po głowie. Mam na myśli cykl postów dedykowanych dla tych, którzy chcą spędzić jakiś czas za granicą i zdobyć takie doświadczenia. Nieważne czy to w formie krótszego wyjazdu podczas doktoratu, czy też całego doktoratu albo post-doca.

Tak więc – uwaga uwaga – w nowym roku rusza cykl “ZostańPhD za granicą!”, do którego będę zapraszać osoby kończące doktorat w różnych krajach i różnych dziedzinach.

Macie jakieś pytania, na które chcielibyście znaleźć w tym cyklu odpowiedzi? A może sam/sama pracujesz za granicą i chcesz wziąć w nim udział? Daj znać w komentarzu lub wyślij mi maila na kasia@zostanphd.pl.

Czekam na Wasze wiadomości, a pierwsze wywiady już powstają! :)

sign

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here