Kim jest naukowiec? Co go motywuje? I co łączy tak zróżnicowaną przecież grupę naukowców? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w wywiadzie z Dr Magdaleną Gonciarz – autorką projektu “Portrait of Science”. Zapraszam!

[Kasia Zdanowicz]: Cześć Magda! Opowiedz pokrótce czytelnikom ZostańPhD o swoim projekcie – czym jest Portrait of Science?

[Magda Gonciarz]: Portrait of Science, czyli po polsku Portret Nauki, to projekt fotograficzny skupiający się na sylwetkach nowoczesnych naukowców i adresowany do wszystkich zainteresowanych nauką. Ponieważ naukowcem jest zarówno zbliżający się do emerytury profesor, jak i pracujący nad projektem badawczym magistrant czy doktorant, Portrait of Science nie skupia się na jednej grupie, ale pokazuje cały przekrój ludzi związanych z nauką: od asystentów technicznych po zasłużonych profesorów. Zdjęciom towarzyszą wywiady, w których wszyscy naukowcy odpowiadają na ten sam zestaw pytań. Z wywiadu wyłania się więcej informacji zarówno o ich badaniach, jak i motywacji czy priorytetach życiowych.

portrait of science
Foto: Magdalena Gonciarz

Dlaczego zdecydowałaś się zacząć taki projekt? Przecież nie ma on nic wspólnego z Twoim doktoratem ani branżą? :)

Dwa lata temu byłam w trakcie robienia doktoratu z biologii molekularnej, który był niesamowicie absorbujący. Zdałam sobie sprawę, że totalnie odłożyłam na bok moją drugą wielką pasję, którą jest fotografia. Postanowiłam więc zacząć z powrotem robić regularne zdjęcia, początkowo startując z projektem 365. Jednak codzienne zdjęcia były zbyt dużym ciężarem w napiętym grafiku. Powoli za to kiełkował w mojej głowie pomysł na projekt portretowy, a stąd do wybrania naukowców jako tematu było już blisko. W końcu moje życie kręci się wokół nauki i będąc częścią dużego kampusu, złożonego z kilku różnych instytutów, jestem otoczona codziennie wieloma interesującymi ludźmi nauki.

Dodatkowo, od momentu rozpoczęcia pracy naukowej już w czasie pracy magisterskiej obserwowałam ogólne niezrozumienie czym jest nauka, kim jest naukowiec i jak działa ta branża, zarówno wśród znajomych, rodziny, jak i przypadkowo spotkanych ludzi. Portrait of Science miał więc za zadanie pomóc mi w balansowaniu wymagającej pracy i jednocześnie pomóc pokazać kim jest naukowiec i co go motywuje.

portrait of science
Foto: Magdalena Gonciarz

Myślę, że z tym niezrozumieniem wielu z nas się zgodzi! Przeprowadziłaś wywiady już z całkiem sporą grupą osób. Widzisz może konkretny trend i wyłaniającą się odpowiedź na pytanie „kim jest naukowiec”? Czy jednak ciężko tutaj o uogólnianie?

Z jednej strony wydaje mi się, że ciężko o bardziej zróżnicowaną grupę ludzi, a jednak najczęściej przewijającym się słowem w wywiadach jest „ciekawość”. Można więc przyjąć to za generalną cechę wspólną.

Fajny wniosek! Ada Yonath, noblistka, którą bardzo lubię, pytana o wskazówki dla młodych naukowców odpowiadała właśnie, że najważniejsza jest ciekawość. Coś w tym jest! :) Powiedz jeszcze, jakie są Twoje wrażenia z realizacji projektu Portrait of Science? Co Tobie daje ten projekt i jakie masz plany na jego przyszłość?

Portrait of Science daje mi regularny kontakt z aparatem, ale przede wszystkim z arcyciekawymi ludźmi. Tylko mała część fotografowanych naukowców to moi bliscy znajomi, większość osób znałam tylko z widzenia, a części nawet nie miałabym okazji poznać bez tego projektu. Do tego dochodzi również duża satysfakcja z samego procesu tworzenia. Każda kreatywna osoba wie, o czym mówię. Ten proces przechodzenia od luźnych pomysłów w głowie do stworzenia zdjęć i prezentowania ich publicznie jest szalenie uzależniający. A jeśli chodzi o przyszłość… Uważam, że zdjęcia powinny istnieć w fizycznej, namacalnej formie, a nie tylko cyfrowej. Bardzo się więc postaram, żeby część zdjęć i wywiadów ukazała się też w formie albumu.

portrait of science
Foto: Magdalena Gonciarz

Trzymam kciuki za album! Czyli Twój projekt nie jest jeszcze zakończony? Portrety kolejnych ludzi nauki będą się wciąż pojawiać?

Tak, projekt nadal trwa. W założeniu miał składać się z 52 portretów – po jednym na każdy tydzień roku. A więc w tym roku pojawi się jeszcze około piętnastu wywiadów.

Super :) Gdzie możemy znaleźć Twoje zdjęcia i wywiady?

Zdjęcia i wywiady pojawiają się co tydzień na Facebooku i Instagramie. Zapraszam!

Magda, dzięki Ci wielkie za wywiad! I powodzenia w realizacji planów :)

portrait of science
Foto: Magdalena Gonciarz

Jak Wam się podoba pomysł Magdy? Ja jestem nim oczarowana! I myślę, że bardzo brakuje w naszej przestrzeni takiego pokazywania naukowców “od ludzkiej strony”, i to jeszcze w tak zręcznej formie! Co nie?

sign

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here