Mocne strony – każdy z nas je ma. Czasem dobrze znane i z powodzeniem wykorzystywane, innym razem niekoniecznie tak oczywiste. Jak podejść do nich tak, żeby efektywnie i skutecznie się rozwijać? Rok temu zrobiłam test StrengthsFinder. Czym jest ten test i co zmienił w mojej pracy w tym czasie?

Na test Strengthsfinder, nazywany też testem Gallupa, trafiłam pierwszy raz ponad rok temu, słuchając podcastu Ariadny Wiczling o mocnych stronach. Później szukałam szczegółowych informacji gdzie i jak wykonać test i tak znalazłam trenera instytutu Gallupa, Dominika Juszczyka i jego blog – Near Perfect Performance.

Idea Strengthsfindera zrobiła na mnie duże wrażenie! Chodzi o to, żeby nie poświęcać zbyt wiele czasu na nadrabianie naszych braków, ale żeby skupić się przede wszystkim na tym, co jest mocną stroną i rozwinąć ją w swój bardzo silny atut. Brzmi trochę przekornie, ale jak przypominam sobie ile czasu inwestowałam w szkolnych czasach w naukę historii – tak czy tak bezskuteczną… Sami rozumiecie ;)

W styczniu ubiegłego roku zrobiłam test. Przeczytałam wyniki (w formie spersonalizowanych raportów) i zaplanowałam nieco zmian. Na początku byłam po prostu ciekawa, ale jak zobaczyłam ile zmienia się w moim życiu, to naprawdę go doceniłam! Dziś pisząc ten tekst widzę, że moja pozytywna reakcja na test i jego wyniki nie była tylko chwilowa. Czas zweryfikował to pierwsze wrażenie – rok chyba wystarczy :) Dziś chcę się z wami podzielić kilkoma informacjami o teście i o tym, jak u mnie zadziałał.

Jak wygląda test?

Na początek dla porządku kilka informacji: test składa się z prawie 200 pytań, w których wybieramy która z dwóch odpowiedzi jest nam bliższa. Na każdą odpowiedź mamy jedynie 20 sekund! To ograniczenie sprawia podobno, że odpowiada się intuicyjnie i wyników testu nie da się zmanipulować. Ciekawe, co nie?

Na koniec dostajemy 3 raporty:

  • podstawowy, opisujący 5 mocnych stron (z 34 określonych przez Instytut Gallupa), tzw. “Your Signature Themes”
  • “Strengths Insight Report”, który opisuje każdą z mocnych stron indywidualnie, w kontekście pozostałych czterech
  • “Strengths Insight and Action Planning Guide” – dla mnie chyba najlepsza część całego raportu. Znajdują się w niej pomysły na działania, które albo są w zgodzie z naszymi talentami albo pozwalają je lepiej wykorzystać w różnych sytuacjach. Przykłady zaraz :)
Test StrengthsFinder

No właśnie, co StrengthsFinder zmienił w mojej pracy (i życiu)? I dlaczego warto zrobić test?

Najpierw byłam zaskoczona tym, jak trafnie wynik testu mnie opisuje. Jasne, jedne z mocnych stron są lepiej rozwinięte i przez to bardziej widoczne, inne mniej, ale generalnie jak dłużej się zastanowiłam nad każdym akapitem, to totalnie wszystko pasowało… Najbardziej pozytywnie zaskoczyła mnie jednak ta trzecia część raportu z konkretnymi przykładami działania.

Dla ciekawych: moje wyniki testu to Focus, Learner, Futuristic, Responsibility, Significance :)

Opowiem wam o tym na przykładzie jednej z moich mocnych stron, tzw. “significance” (tłumaczonej jako „poważanie”). Dzięki raportowi zrozumiałam między innymi dlaczego zawsze tak mocno zależy mi na niezależności w pracy i że praca jest dla mnie raczej sposobem na życie niż czymś co trwa od 9 – 17…

Pozbierałam sobie wskazówki z raportów i w ubiegłym roku zmieniłam w pracy sporo rzeczy. Przede wszystkim zamieniłam prowadzenie ćwiczeń dla grup ok. 100 osób na koordynowanie indywidualnych prac studentów – niesamowity efekt udało mi się tym osiągnąć! Chyba udaje mi się zainspirować młodszych kolegów bo wspólnie jako zespół zrobiliśmy w tym roku kawał dobrej roboty. Sama w życiu nie byłabym w stanie ogarnąć nawet połowy tego!

W wynikach testu przeczytałam też, że nie ma nic złego w tym, że chce się być dobrze ocenianym przez jakąś określoną grupę. To było dla mnie ważne odkrycie – od dawna zmagam się z tłumaczeniem sobie, że niby zewnętrzna ocena innych nie jest dla mnie ważna… a jednak w środku jest ;) Pomogło mi przeczytanie w raporcie dlaczego tak jest i co z tym zrobić – jak pracować, żeby nie bać się porażek, i tym samym złych ocen. Fajna sprawa, takie niewielkie zmiany schematów działania potrafią dużo zmienić w życiu. No i chyba nigdy nie jest na nie za późno :)

We wskazówkach do działania (tylko dla tego jednego talentu) znalazłam też m.in.:

  • że pracuję efektywniej i lepiej jeżeli stawką jest coś dużego – widzę to u siebie np. w tym jak dużo lepiej pisze mi się wnioski o granty niż artykuły ;)
  • że lubię pracować z innymi i motywować ich do dobrej pracy i osiągania sukcesów (tu właśnie zobaczyłam przykłady czwórki moich studentów, wszyscy obronili się z najlepszymi ocenami, a dwie prace były na tyle dobre, że piszą się z nich artykuły)
  • że warto mi dzielić się z innymi moimi planami i celami – oczekiwania innych motywują mnie do działania (to prawda, lubię zapowiadać co mam w planach – tymi dużymi dzielę się z najbliższymi, ale i tutaj na blogu lubię dawać Wam znać nad czym pracuję nawet gdy to jeszcze nie skończone (jak np. we wpisie co czeka ZostańPhD w 2018 :))
  • że dobrą strategią dla mnie jest posiadanie listy celów i osiągnięć, na których mi zależy, gdzieś w widocznym miejscu i wracanie do niej regularnie (oj tak!)

Po co wam o tym mówię? Ten wpis przecież nie ma na celu opisywania mojego portretu psychologicznego ;) Chciałam na konkretnym przykładzie pokazać, jak działa test i co można z niego wyciągnąć.

Test StrengthsFinder

Dla kogo jest Strengthsfinder? I jak go zrobić?

Polecam go absolutnie wszystkim, którzy chcą zastanowić się nad tym jak ulepszyć i usprawnić swoją pracę i podejście do życia. Mam wrażenie, że indywidualizacja tych wskazówek sprawia, że nagle widzi się naprawdę ogrom możliwości do zmian na lepsze! U mnie ten proces trwa – nad niektórymi mocnymi stronami pracuję regularnie, inne leżą jeszcze trochę na boku i czekają na swoją kolej. Nie wszystko na raz… ;) A to już rok! I wciąż jest co robić!

Test można zrobić po polsku (pytania są przetłumaczone), ale raporty są jedynie po angielsku. Szczegółową instrukcję jak zrobić test krok po kroku znajdziecie na przykład na blogu Dominika Juszczyka. Podobno test ukończyło już 18 milionów ludzi na świecie! Podstawowa wersja testu (ta odkrywająca właśnie 5 mocnych stron) kosztuje aktualnie 20$, i powiem wam szczerze, że w moim przypadku były to bardzo dobrze wydane dolary ;) Widzę więcej efektów, niż po kupieniu i przeczytaniu niektórych popularnych “rozwojowych” książek…

Ciekawa jestem czy słyszeliście wcześniej o teście Strengthsfinder? Nabraliście ochoty, żeby go zrobić? A może macie go już za sobą? Jakie są wasze mocne strony? Dajcie znać w komentarzach!

sign

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here