Kolejny rok już prawie za nami, czas na tradycyjne podsumowania i plany na kolejny… Dobra okazja też do zadania pewnego pytania: ile razy w tym roku zdarzyło ci się narzekać na obecną sytuację? Na swoją uczelnię, naukę, administrację, promotora, psa, kota, doktorat (niepotrzebne skreślić)? Ja nie liczyłam, i chyba wolę nie liczyć ;)

Co z tym narzekaniem?

Narzekanie jest proste, trudniej wpłynąć na stan rzeczy i coś zmienić. Teraz mamy na to okazję. Jeszcze przez najbliższe kilka dni/tygodni aktywne są konsultacje do Ustawy 2.0. (O co chodzi w tzw. Ustawie 2.0? W skrócie: trzy zespoły, wybrane spośród 15 zgłoszeń, dostały zadanie opracowania założeń do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, w którym wymogiem są też konsultacje społeczne.)

Może na koniec roku warto zostawić na boku wszystkie opinie – też te polityczne – i dołożyć trochę cegiełek do zmian od nas, doktorantów? Niezależnie od tego, co myślimy o poszczególnych zespołach powołanych do przygotowywania projektu w ustawie 2.0, możemy być przynajmniej pewni, że przeczytają to, czym się z nimi podzielimy :)

Tak więc, w wolnej międzyświątecznej chwili – klawiatury w dłoń i piszcie o swoich opiniach, bolączkach i pomysłach! Niech dowiedzą się też, jak wygląda i jak może wyglądać nauka z perspektywy nas, doktorantów, a nie tylko osób pracujących na uczelniach już przez większą część swojego życia ;)

Informacje:

1) Ankieta Instytutu Allerhanda

O składzie zespołu więcej przeczytacie na stronie Ministerstwa, wśród przygotowanych przez nich ankiet znajdziecie też dedykowaną dla doktorantów.

Deadline: 31 grudnia 2016

konsultacje_allerhand

2) Konsultacje zespołu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza

Skład zespołu znów na stronie Ministerstwa, konsultacje przeprowadzane są w nieco innej formie – możliwości otwartego komentarza do poszczególnych części projektu.

Deadline: 10 stycznia 2017

3) Zespół SWPS

Skład zespołu tutaj. Do konsultacji podeszli inaczej – zaplanowali serię konferencji i badania opinii środowiska akademickiego na losowej grupie 500 osób, przeprowadzone przez CBOS w październiku. Tutaj nie mamy już wpływu, zresztą z tego, co widzę, w tym badaniu doktoranci w ogóle nie zostali uwzględnieni jako środowisko akademickie (w raporcie mamy trzy kategorie: doktorzy, doktorzy hab., i profesorowie). Jeśli jesteście zainteresowani, to udostępniono już wyniki tego badania.

Go for it!

Gdy pod koniec listopada na konferencji Science: Polish Perspectives w Oxfordzie rozmawialiśmy z Aleksandrem Dańdą, dyrektorem Departamentu Nauki MNiSW, wielokrotnie pojawiała się opinia: potrzebujemy waszych opinii, waszych pomysłów i świeżości.

I teraz piszę do was – tym razem z pociągu, w trasie na Święta, i tak sobie myślę, że może jednak warto się angażować, chociażby w taki prosty sposób? Ankiety w każdym razie wypełnione!

Przekonani? Czy nie? Jeśli tak, podajcie tekst dalej znajomym doktorantom i… działajmy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here