Za parę dni Święta. Będzie trochę więcej spokoju i wolnego czasu, może by tak wykorzystać go na obejrzenie jakiegoś filmu? Podrzucam Wam filmy o naukowcach, które sama widziałam lub planuję obejrzeć przed końcem roku :) Opinie są subiektywne, ciekawa jestem czy widzieliście te filmy i co o nich myślicie?

1. Piękny umysł (2001)

filmy o naukowcach

Film oparty na faktach opowiada o matematyku, Johnie Forbesie Nashu, który zaczyna pracę na Uniwersytecie Princeton. Na drodze jego geniuszu staje jednak choroba – schizofrenia. Piękny umysł nie jest nową produkcją, więc jeśli jeszcze go nie widzieliście, obejrzyjcie koniecznie. Warto! Nie bez przyczyny film dorobił się 4 Oscarów :)

2. Barwy ochronne (1976)

filmy o naukowcach

Polski film reżyserowany przez Krzysztofa Zanussiego. Bardzo mi się podobał! Nie jest najnowszy, ale opisuje sytuację, którą można niestety uznać za ponadczasową. Konflikt pokoleń w nauce, walka z cynizmem, wiara młodych w ideały – czasem naiwna?, ostatecznie kwestie etyki i moralności. Cała historia dzieje się na letnim obozie naukowym. Do konkursu dopuszczona zostaje spóźniona praca studenta z uczelni, która delikatnie mówiąc nie jest lubiana przez władze. Zobaczcie sami jak się to kończy! Z ciekawostek – Barwy ochronne były polskim kandydatem do Oscara w 1978 roku.

3. Gra tajemnic (2004)

filmy o naukowcach

Gra tajemnic to z kolei historia Alana Turinga, który w czasie II wojny światowej brał udział w złamaniu kodu Enigmy. Film skupia się nie tylko na osiągnięciach Turinga na polu kryptografii, ale też na trudnej historii homoseksualizmu naukowca. Jeśli już o Oscarach mowa – tutaj Oscar za najlepszy scenariusz.

4. Teoria wszystkiego (2014)

filmy o naukowcach

Coś dla tych, którzy chcą połączyć historię o znanym, współczesnym naukowcu z filmem romantycznym i obyczajowym ;) Opowiada o Stephenie Hawkingu, jego młodości, pracy, miłości i historii małżeństwa. Film nie jest zły, aktor grający Hawkinga dostał Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową. Mi jednak średnio przypadł do gustu, ale możliwe że to właśnie przez to, że romantycznych filmów praktycznie nie oglądam ;)

5. Kopenhaga (2002)

filmy o naukowcach

Wymieniam na końcu, bo sama jeszcze go nie widziałam. Kopenhaga jest moim planem na tegoroczną przerwę świąteczną ;) Jest to historia spotkań Heisenberga i Bohra w Kopenhadze w latach 40 – przed i po wojnie. Obaj fizycy pracowali nad zagadnieniami umożliwiającymi budowę bomby atomowej, co jest jednym z wątków filmu. Ponadto nie bez znaczenia w tej historii jest to, że Heisenberg był Niemcem, a Bohr miał żydowskie korzenie… Jestem go bardzo ciekawa! Na dodatek Heisenberga gra James Bond, yyy, znaczy się Daniel Craig ;)

Nie bez powodu nie ma na liście ubiegłorocznego filmu o Marii Skłodowskiej-Curie – średnio mi się podobał i raczej nie polecam go dalej :)

A Wy? Co z tej listy macie ochotę obejrzeć? A może polecicie inne filmy, które warto by było do tej listy dopisać? Czekam na Wasze komentarze!

sign

7 KOMENTARZE

  1. Super lista! WIdziałem wszystkie te filmy oprócz Kopenhagi, bo nigdzie jej nie mogę znaleźć. Czy Tobie udało się obejrzeć w końcu ten film? Jeśli tak, to poradź mi proszę, gdzie go szukać.

  2. Polecam film „The man who knew infinity” czy jakoś tak. film jest o genialnym matematyku Srinivasasie Ramanujanie. niesamowity człowiek.

    • To u mnie z tych dwóch wygrałby Piękny Umysł :) O Einsteinie jest serial, wyprodukowany bodajże w ubiegłym roku przez National Geographic. Nie widziałam go jeszcze, ale jest na mojej liście. Dam znać po obejrzeniu czy jest dobry ;)

  3. Ja nie w temacie filmów (chociaż Piękny umysł najlepszy! Iluzjonista też fajny, w sumie też trochę naukowy ;) ale chciałam napisać że świetnie zrobiony ten blog. Sama ogarniasz html czy ktoś Ci robi? Chciałabym się nauczyć, ale już na to mi brakuje czasu, wystarczy PhD i dzieci ;)

    • Dziękuję! :)
      Blog działa na WordPressie, robię go sama (w sumie sporo ucząc się na żywym organizmie ;)). A jeśli chciałabyś zacząć to WordPress jest bardzo przyjazny nawet na początku, jeśli nie chce się specjalnych modyfikacji szablonów to grzebania w htmlu i cssach nie ma dużo :) Jakbyś chciała więcej szczegółów to pisz na mail :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here